بوت كردن فلش با cmd

خانه » بوت كردن فلش با cmd

بوت كردن فلش با cmd

برای انجام این کار باید دستوراتی را در برنامه Command Prompt (خط فرمان – cmd) بنویسیم. مراحل زیر را به‌ترتیب انجام می‌دهیم:

 1. برنامه Command Prompt را با باز نمودن منوی استارت و نوشتن دستور cmd و زدن دکمه اینتر باز می‌کنیم. (این برنامه از قسمت Accessories نیز قابل دسترسی است.)
 2. یک فلش مموری با داشتن حافظه حداقل 1 گیگا بایت را به کامپیوتر متصل کنید.
 3. در محیط command که با دستور cmd باز کرده‌ایم عبارت diskpart را می‌نویسیم و دکمه اینتر را فشار می‌دهیم و منتظر می‌مانیم تا صفحه خط فرمان diskpart.exe باز شود.

  دستور diskpart

 4. اکنون دستور list disk را جلوی این عبارت تایپ کرده و با زدن دکمه اینتر لیست دیسک‌های کامپیوتر شما به نمایش درمی آید. در حالت عادی و با داشتن یک هارد دیسک، دو مورد که مورد اول با ظرفیت بالاتر هارد دیسک شما و مورد دوم با ظرفیت کمتر همان فلش مموری خواهد بود، نمایان خواهند شد.
  دستور LIST DISK
 5. حال دستور select disk X را تایپ کنید (به‌جای حرف X شماره درایو فلش مموری که به احتمال زیاد 1 می باشد را تایپ نمایید)
 6. در این مرحله با نوشتن دستور clean محتویات فلش مموری پاک شده تا آماده بوت کردن باشد. (نکته: اگر اطلاعات مهمی روی usb درایو دارید قبل از اجرای این دستور از روی آن برداشته و یک کپی از آن‌ها تهیه نمایید)
  دستور clean
 7. بعد از اجرای دستور clean دستور create partition primary را تایپ کنید.
  دستور create partition primary
 8. سپس دستور select partition 1 را تایپ نمایید.
  دستور select partition 1
 9. بعد از اجرای دستور فوق دستور active را تایپ کنید.
  دستور active
 10. اکنون باید فلش مموری فرمت شود که برای انجام این کار دستور format fs=fat32 را در ادامه تایپ کنید. (با انجام این کار فلش مموری با فرمت fat32 فرمت می‌شود، البته می‌توان فرمت از نوع NTFS را نیز انتخاب نمود)
  دستور format fs=fat32
 11. با اجرای دستور فرمت مدت زمانی (بسته به اندازه حافظه فلش مموری) طول خواهد کشید تا فرمت کامل شود که این روند با نوشتن اعداد 0 تا 100 نشان داده خواهد شد.
 12. بعد از کامل شدن فرمت، عبارت assign را تایپ می‌کنیم.

 13. اکنون به مرحله آخر رسیده‌ایم و با نوشتن دستور exit از برنامه Command Prompt خارج می‌شویم.

حال نوبت به آن می‌رسد که محتویات CD یا DVD حاوی ویندوز یا هر نوع سیستم عامل دیگر را به صورت کامل در فلش مموری کپی کرده و در کامپیوتری که می‌خواهیم آن سیستم عامل را در آن نصب کنیم قرار داده و با تغییر تنظیمات BIOS بر روی بوت از طریق USB، مراحل نصب را دنبال کنیم.

در بخش اخبار فناوری هانت جواب بسیاری از سوالات شما داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *