سهند
نویسنده: بهزاد ازند

مشخصات فنی سهند خودروی جدید سایپا

سایپا قصد دارد در طی چند ماه آینده سومین فیس لیفت تیبا را تحت عنوان سایپا سهند وارد بازار خودروی ایران کند. این خودروساز برنامه دارد در طی چند سال آینده چندین خودرو ملی جدید دیگر نیز به محصولات خود اضافه کند. در این مقاله در مورد قیمت سهند، مشخصات فنی و ظاهر کابین آن صحبت خواهیم کرد.

سایپا سهند براساس پلتفرم خانواده تیبا توسعه پیدا کرده‌ و به نوعی نسخه فیس‌لیفت ساینا به شمار می‌رود. طراحی داخلی کابین سهند شباهت بسیار زیادی با رنو Symbole دارد.

 

مشخصات فنی سایپا سهند

سایپا سهند در نسخه پایه یا همان S به یک پیشرانه ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی با ساختار 4 سیلندر و 8 سوپاپ مجهز است. این پیشرانه که M15GSI نام دارد در نسخه‌های ساده‌تر قبلی در خودروهای کوییک، ساینا و تیبا مورد استفاده قرار گرفته و حتی قرار است که در خودرو اطلس نیز مورد استفاده قرار گیرد.

منیفولد خروجی دود موتور M15GSI نسبت به M15 (قوای مورد استفاده در خودروهای کوییک، ساینا و تیبا) متفاوت است و از نوع استیل (هدرز) به حساب می آید.

همچنین سرسیلندر این پیشرانه هم متفاوت از نمونه پایه بوده و سیستم پاشش سوخت و جرقه زنی هم در M15GSI تغییراتی را داشته است. رینگ های پیشرانه جدید سایپا هم نسبت به M15 معمولی تقویت شده و می تواند عملکرد بهتری را در طولانی مدت از خود نشان دهد.

قدرت موتور سهند

از دیگر تغییرات اعمال شده برای پیشرانه M15GSI، استفاده از دریچه گاز برقی به صورت استاندارد است.

این قوای محرکه توانایی تولید 135 نیوتن‌متر گشتاور و 88 اسب‌بخار قدرت را داشته و احتمالا در زمان تحویل شاهد افزایش نیروی تولیدی آن نیز خواهیم بود.

این گمانه زنی مطرح است که در زمان تحویل سهند قوای محرکه آن بهبود یابد و توانایی تولید 89 تا 94 اسب‌بخار قدرت و 135 تا 138 نیوتن‌متر گشتاور را داشته باشد.

بر طبق شنیده‌ها، احتمال تجهیز نمونه‌های کامل‌تر سهند به پیشرانه‌هایی با قدرت 105 تا 117 اسب‌بخار نیز دور از انتظار نیست که در این صورت استفاده از موتور توربو سایپا شاهین محتمل خواهد بود.

قیمت سهند

سایپا عنوان کرده است که سهند در نسخه فول دنده‌ای به امکاناتی نظیر دو کیسه هوا، فرمان برقی، سیستم تهویه اتوماتیک، اتصال هوشمند خودرو، سیستم ورود و استارت بدون کلید، مالتی مدیا، کروز کنترل، سنسور نور، دوربین عقب، سنسور پارک، تریم داخلی چرمی، سامانه GSI، سامانه پایش باد تایرها مجهز خواهد بود.

فعلا هنوز صحبتی در خصوص برچسب قیمتی و زمان دقیق عرضه سایپا سهند به میان نیامده است و حتی مشخصات این خودرو نیز به طور کامل مشخص نیست اما آنچه که مشخص است آن است که به طور قطع سومین سدانِ کلاس B سایپا بهایی بیشتر از بهای اطلس خواهد داشت و با توجه به روند قیمت‌گذاری فعلی محصولات سایپا بعید نیست که با خودرویی در محدوده 200 میلیون تومان مواجه باشیم.

ما را از دیدگاه خود با خبر سازید