قدرت پردازنده های نسل جدید اینتل با نام Raptor Lake

خانه » قدرت پردازنده های نسل جدید اینتل با نام Raptor Lake
پردازنده رپتور لیک

قدرت پردازنده های نسل جدید اینتل با نام Raptor Lake

پردازنده‌های نسل سیزده اینتل به نام Raptor Lake (رپتور لیک) نسبت به نسل دوازدهم 55 درصد حافظه کش بیشتری خواهند داشت.

احتمالاً این پردازنده ها دارای 68 مگابایت حافظه کش خواهند بود. در حال حاضر پردازنده های نسل دوازدهم اینتل در بالاترین مدل 44 مگابایت حافظه کش ارائه می‌کنند که ۳۰ مگابایت مربوط به حافظه کش L3 و 14 مگابایت حافظه کش به L2 مرتبط است.

در نسل سیزدهم پردازنده‌های اینتل شاهد حدود 55% افزایش در حافظه کش خواهیم بود. یکی دیگر از دلایل افزایش چشمگیر میزان کش در پردازنده های دسکتاپ اینتل مقابله با فناوری V-Cache شرکت AMD خواهد بود. علاوه بر آن این حافظه کش باعث بهبود پردازنده‌ها در زمینه گیمینگ نیز خواهد شد. این پردازنده در مجموع در صورت پیکربندی حداکثری میزان حافظه کش 68 مگابایت را ارائه خواهد کرد.

قیمت گذاری اینتل رپتور لیک

ما نمی‌دانیم که Raptor Lake در این مرحله چقدر ممکن است هزینه داشته باشد، اگرچه قیمت‌گذاری نسل فعلی Rocket Lake به ما این ایده را می‌دهد که چقدر باید برای تراشه‌های دسکتاپ بپردازیم:

Core i9-11900K – 513-539 دلار
Core i7-11700K – 374-399 دلار
Core i5-11600K – 237-262 دلار
Core i5-11400K – 157-182 دلار

این قیمت‌هایی است که اینتل پیشنهاد می‌کند، و سازندگان در نهایت تصمیم می‌گیرند که چقدر بپردازید – که محدوده ارائه شده را توضیح می‌دهد.

اگر اینتل تراشه‌های Raptor Lake را برای لپ‌تاپ‌ها نیز عرضه کند، آن‌ها برای ادغام با دستگاه‌ها طراحی می‌شوند و برای خرید به‌عنوان اجزای مستقل در دسترس نیستند. در این شرایط، قیمتی که می پردازید نیز به سازنده بستگی دارد، اما به طراحی و سایر مشخصات نیز بستگی دارد. نمی توان پیش بینی کرد که چقدر هزینه خواهند داشت، اما عرضه گسترده تراشه های Tiger Lake نشان می دهد که آنها انتخاب های زیادی خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *