اندروید p
نویسنده: بهزاد ازند

اندروید p

اندروید پی (Android Pie) آخرین ورژن از این سیستم عامل، با گوشی‌های پیکسل، منتشر شد. نسخه پیش‌نمایش سیستم‌عامل اندروید را در ماه مارس (اسفند یا فروردین) منتشر می‌کند.

اندروید Pie، دسترسی به میکروفون، دوربین و تمامی سنسورها را در برنامه‌های غیرفعال یا برنامه‌هایی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، محدود خواهد کرد. اگر برنامه‌ای در پس‌زمینه اجرا شود اما فعال نباشد، نمی‌تواند به میکروفون گوشی شما دسترسی پیدا کند.
پشتیبانی داخلی از کدهای فیلم و فرمت‌های تصویر بیشتر از جمله HDR VP9 Profile 2 و HEIC؛ فرمت فشرده‌سازی HEIC، اندروید را به سیستم‌عامل آی‌اواس اپل نزدیک‌تر خواهد کرد. گوگل وعده داده است که جزئیات بیشتری را تا پایان سال جاری میلادی پیرامون بهبودهای اعمال شده در API مربوط به فایل‌های چندرسانه‌ای نظیر فیلم و تصاویر، ارائه خواهد داد.

عملکرد ویژگی Autofill در اندروید 9 بهتر شده است. این قابلیت کمک می‌کند تا نیازی نباشد برای تکمیل فیلدهای مختلف، اطلاعات را به صورت دستی وارد کنید.
بهبود عملکرد ART و برنامه‌هایی که به زبان Kotlin نوشته می‌شوند.
گوگل توسعه‌دهندگان را تشویق کرده است تا در نسخه‌های جدید سیستم‌عامل اندروید، از API-های عمومی استفاده کنند. API جدیدی تحت عنوان Multi Camera معرفی شده است که دسترسی برنامه‌های اندرویدی را به بیشتر از یک سنسور میسر خواهد کرد. به همین جهت، برای گوشی‌هی هوشمندی که از دو سنسور در پنل پشتی استفاده می‌کنند؛ روش مشخص و استانداردی برای کنترل آن‌ها توسط برنامه‌های اندرویدی، وجود خواهد داشت.
پشتیبانی از Wi-Fi RTT (مخفف Wi-Fi Round-Trip-Time)؛ تأخیر به حداقل خواهد رسید و به ارتباط بهتر برنامه‌ها کمک می‌کند.
تغییرات نسبی در مدیرت مصرف انرژی در سیستم‌عامل اندروید؛ از جمله قابلیت‌های Doze، آماده‌به‌کار (Standby) و محدود نگه‌داشتن برنامه‌ها در پس‌زمینه. بسته به وضعیت شبکه گوشی، درخواست برنامه‌ها برای دسترسی به اینترنت طبقه‌بندی خواهد شد.
گوگل در هنگام اجرای برنامه‌هایی که برای نسخه‌های پایین‌تر از سیستم‌عامل اندروید ۴.۲ نوشته‌اند، هشدار می‌دهد که از آخرین SDK استفاده نشده است. باید توجه داشته باشید که تا ماه نوامبر، تنها برنامه‌هایی در پلی‌ استور گوگل ثبت خواهند شد که برای اندروید اوریو توسعه داده شده باشند؛ در سال ۲۰۱۹ نیز، برنامه‌های اندرویدی باید از پلت‌فرم ۶۴ بیتی پشتیبانی کنند.

گوگل نهمین نسخه سیستم عامل اندروید موسوم به اندروید پی را به صورت رسمی برای گوشی‌های نکسوس ۶ پی، نکسوس ۵ ایکس و تبلت پیکسل سی منتشر نخواهد کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی اندروید Pie، که به خاطر کد‌ منبع نسخه‌ی پیش‌نمایش آن قابل ایجاد است، اجرای خودکار اپلیکیشن‌ها است.

تمام گوشی‌های جدید نوکیا به اندروید 9 به‌روزرسانی می‌شوند. شرکت HMD قبلا به این موضوع اشاره کرده بود که تمام گوشی‌های جدیدی که تا قبل از به پایان رسیدن سال ۲۰۱۷ راهی بازار می‌کند به اندروید ۸ به‌روزرسانی می‌شوند. حتی گوشی نوکیا ۳ هم که ارزان‌ترین و ضعیف‌ترین مدل به حساب می‌آید هم این به‌روزرسان را دریافت خواهد کرد. حالا به نظر می‌رسد که این شرکت قصد دارد مدت زمان پشتیبانی از گوشی‌های نوکیا را افزایش دهد. به احتمال زیاد گوشی‌های جدید نوکیا به اندروید ۹ یا اندروید Pie که سال آینده توسط گوگل منتشر می‌شوند هم آپدیت می‌شوند.

معایب اندروید Pie

به احتمال زیاد برنامه‌های بسیار زیادی در فروشگاه گوگل پلی وجود دارند که از زمان عرضه تا الان به‌روزرسانی نشده‌اند. شاید توسعه‌دهندگان روند به‌روزرسانی برنامه را متوقف کرده‌اند تا شاید نیازی به به‌روزرسانی نداشته است. حالا به نظر می‌رسد که این روند با عرضه آخرین نسخه سیستم عامل اندروید تغییر خواهد کرد.

براساس گزارش‌های منتشر شده به نظر می‌رسد که در سیستم عامل اندروید P جلوی نصب برنامه‌هایی که برای اندروید 4.1 یا نسخه‌ّهای قدیمی‌تر ساخته شده‌اند، گرفته می‌شود. در واقع اگر همچنان از برنامه قدیمی استفاده می‌کنید، در اندروید P دیگر امکان انجام این کار را نخواهید داشت.

ما را از دیدگاه خود با خبر سازید