ویژگی های جدید اندروید o
نویسنده: بهزاد ازند

ویژگی های جدید اندروید o

کمپانی نام آشنا گوگل در جریان همایش Google I/O 2017 جدیدترین سیستم عامل خود به نام اندروید o یا 8 را معرفی کرد. در این رویداد بخش‌های بهینه سازی شده سیستم عامل اندروید o مانند طول عمر شارژدهی باتری، زمان شروع به کار سریع‌تر نیز اشاره کرد.

کدام گوشی ها به اندروید o آپدیت می‌شوند؟

گوگل اندروید 8 را فقط در اختیار دارندگان گوشی‌های هوشمند سری نکسوس و پیکسل  خواهد گذاشت. لیست گوشی‌های که به اندروید o آپدیت خواهند شد به شرح زیر است.

  • نکسوس 6 پی
  • نکسوس 5 ایکس
  • گوگل پیکسل
  • گوگل پیکسل XL
  • نکسوس پلیر
  • پیکسل C

دومین نسخه‌ی بتای سیستم عامل اندروید o از دیروز در آدرس اینترنتی Android.com/beta قابل دسترس است و هم‌اکنون می‌توانید این سیستم عامل را در گوشی هوشمند نکسوس یا گوگل پیکسل خود نصب نمایید. این نسخه از سیستم عامل همانطور که از نام آن مشخص است آن چنان پایدار نبوده و مراحل تست خود را طی می‌کند تا نسخه نهایی اندروید o عرضه گردد.
ویژگی‌های جدید سیستم عامل اندروید O از سوی شرکت گوگل در کنفرانس I/O 2017 آنها را معرفی کرد، شامل دو دسته Fluid experiences و Vitals بود که در این مقاله سری مقالات اخبار تکنولوژی آن‌ها را به خوبی شرح داده‌ایم.

قابلیت تکمیل خودکار (Autofill) اندروید o

ویژگی بارز و جالب سیستم عامل اندروید O، قابلیت تکمیل خودکار است. قابلیت اتوفیل از گذشته تنها در مرورگر گوگل کروم به چشم می‌خورد اما اکنون پای این ویژگی به نرم‌افزارها هم باز شده و وجود قابلیت اتوفیل در نرم‌افزارها، امکان ورود سریع کاربران  را به حساب‌های کاربری مختلف بدون نیاز به تایپ کردن می‌دهد. به عنوان مثال، گوگل اطلاعات حساب کاربری توییتر شما مانند نام کاربری و رمز عبور را قبلا حفظ کرده است و به راحتی می‌توانید بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات خود وارد حساب توئیتر خود شوید.

ویژگی تصویر در تصویر در اندروید o

پشتیبانی ازقابلیت split sceen، به مانند نمایشگر رایانه‌های دسکتاپ به خوبی عمل نخواهد کرد چون اندازه صفحه گوشی‌های هوشمند کوچک است. در بسیاری از موارد استفاده از قابلیت تصویر در تصویر (Picture in Picture) سیستم عامل اندروید 8 کاربردی و مناسب‌تر به نظر می‌آید. با بهره‌مندی از قابلیت تصویر در تصویر، کاربران می‌توانند هم‌زمان با برقراری تماس تصویری با دوستان خود و یا تماشای ویدیو، به کارهای دیگری مانند یادداشت بپردازند. در صورت فعال بودن قابلیت تصویر در تصویر، ویدیوهای یوتیوب و دیگر نرم‌افزارهای سازگار با آن به‌صورت یک پنجره‌ی کوچک شناور درآمده و روی بخش‌های دیگر مستقر می‌شوند.

نقاط اعلان (Notification Dots) اندروید o

ویژگی جدید نقاط اعلان در این سیستم عامل پرطرفدار، در حقیقت آیکون نرم‌افزارها و نشان‌